האומנות של אלכס

אלכס צייר את מה שראה לפניו מגיל צעיר מאוד. מלבד קורס אחד בהדפסים, באוניברסיטת קורנל, הוא מעולם לא נכח בשיעור אמנות. אם לא היה לו דבר לפניו שאותו יכול היה לצייר, היה מצייר את עצמו. לעיתים כה קרובות רואים בציוריו את כף רגלו, את ידו או את בלוק הציור שלו. הציור המוקדם ביותר בקבוצה זו הוא ציור של הר הבית, שאלכס עשה בשנות העשרה המוקדמות שלו, כשחי בירושלים עם משפחתו. באותה תקופה צייר גם את הטרקטורים בקיבוץ כיסופים, שם חי עם אחיו שאול, בשנים 1976-1977.

בשנה שבה למד אלכס באנגליה, הוא טייל בספרד, איטליה, יוון ובברית המועצות לשעבר. בכל אחד מהמקומות הללו - ברכבות, ברחוב, בכנסיות ובבתי הקפה – נהג להוציא את בלוק הציור הקטן ולצייר. לעיתים הרישומים היו רק בעט שחור אך לעיתים קרובות הוסיף צבע תוך שימוש בקופסא הקטנה של צבעי מים שנשא עימו.

אלכס המשיך לצייר לאורך כל שהשירות הצבאי שלו, בטירונות ותוך כדי השירות כמפקד מחלקה בגבעתי. בשנותיו הראשונות נהג אך לעיתים רחוקות לכלול אנשים בציוריו, ואולם במהלך התקופה שבה היה בצה"ל החל לצייר מידי פעם את החיילים. בזמן שאחרים ישנו, ברגעי המנוחה המעטים בתוך הפעילות המאומצת, אלכס צייר – וכתב. מעל גג בית החולים הנוצרי במרג' עיון שבלבנון, שם שמר, צייר אלכס את ציורו הגדול ביותר: פנוראמה של 360 מעלות מהים התיכון ועד להר החרמון. מעל הנוף הוסיף את הכיוונים הגיאוגרפיים הרלוונטיים בערבית. ששת הפאנלים שחוברו יחדיו הם נמצאים כאן.